Quantcast
Channel: Semmelweis Hírek
Viewing all 7219 articles
Browse latest View live

Friss felsőoktatási rangsor: a Semmelweis a legjobbak között

$
0
0

RS11448__ZZS1396-scr


A Semmelweis Egyetem is felkerült a Center for World University Rankings (CWUR) legfrissebb, 2014-es világrangsorára. A listát – amelyet egyebek mellett az oktatás minősége, az oktatók kiválósága, a végzett hallgatók elhelyezkedése és a publikációk száma alapján állítanak össze – a Harvard, a Stanford és az Massachusetts Institute of Technology vezeti.

A világ legjobb ezer egyetemét rangsoroló listára hat magyar egyetem került fel: az Eötvös Loránd Tudományegyetem a 371., a Semmelweis Egyetem az 598., a Debreceni Egyetem a 673., a Szegedi Tudományegyetem a 712., a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem a 811., a Pécsi Tudományegyetem pedig a 862. helyen végzett. A top tízes listában nyolc amerikai és két brit intézmény kapott helyett. A lista élén három amerikai egyetem, a Harvard, a Stanford és a Massachusetts Institute of Technology szerepel, ezeket az intézményeket a Cambridge, illetve az Oxford követi. A top tízbe bekerült még a Columbia, a University of California, Berkeley, a Chicagói Egyetem, a Princeton és a Yale is.

A CWUR nyolc szempont alapján rangsorolja az egyetemeket, többek között az oktatás minősége, a végzett hallgatók elhelyezkedése, az oktatók kiválósága, a publikációk száma, az idézési arány és a szabadalmak száma alapján. Az első három szempont a teljes pontszám 25-25 százalékát adja: az oktatás minőségét az alapján mérik, hány nemzetközi díjat nyertek az intézmények volt hallgatói, a végzettek elhelyezkedésénél pedig azt vizsgálják, hányan töltenek be ügyvezetői igazgatói pozíciót a világ vezető cégeinél.

A magyarországi egyetemek a többi egyetemi rangsorban is szerepelnek: a leideni egyetem 2014-es világrangsorában például az Eötvös Loránd Tudományegyetem az 540., a Semmelweis Egyetem pedig az 541. helyet szerezte meg.

Forrás: eduline.hu


Ügyvivő szakértő (szakmai szakértő) – Egészségügyi Menedzserképző Központ – Benyújtási határidő: 2014. július 31.

Ügyvivő szakértő (szakmai szakértő) – Egészségügyi Menedzserképző Központ – Benyújtási határidő: 2014. július 30.

Diplomaosztó az Asklepios Campus Hamburg és a Semmelweis Egyetem közös képzésén

$
0
0

i-bMNRGV3-M


Az Asklepios Campus Hamburg (ACH) 40 végzős orvostanhallgatója vette át a Semmelweis Egyetem (SE) diplomáját július 11-én a berlini magyar nagykövetségen. Ez volt a harmadik diplomaosztó a fiatal hamburgi társkar történetében.

i-2FwfLnf-MDr. Czukor József nagykövet a mintegy 250 fős ünnepi rendezvényt megnyitó köszöntőjében a két ország közti hosszú történelmi kapcsolatot és a komoly hagyományra visszatekintő kölcsönös együttműködést méltatta. Kiemelte a Semmelweis Egyetem és az Asklepios Campus Hamburg együttműködését, hangsúlyozva, hogy az ACH az első, határokon átívelő, európai jog szerint akkreditált orvostudományi oktatási intézmény Európában. A rendhagyó képzés egyre növekvő sikere azt bizonyítja, hogy e kezdeményezés valóban jövőbe mutató alternatíva és fontos mérföldkő a németországi orvosképzés számára. A Semmelweis Egyetem német nyelvű képzési programjába jelentkező hallgatók magas száma is azt mutatja, hogy Budapest és Hamburg közös képzési programja ismert és keresett a fiatalok körében – hangsúlyozta a nagykövet, hozzátéve, hogy jelenleg Németországban 3500 olyan orvos praktizál, aki Budapesten kezdte tanulmányait. Magyarország kormánya és nagykövetsége nevében a nagykövet büszkeségét fejezte ki e kivételes együttműködéssel kapcsolatban.

Az Asklepios Campus Hamburg dékánja, Dr. Karl J. Oldhafer nevében Dr. Bucsky Péter rektori biztos köszöntötte a résztvevőket. Gratulált a kollégákká avanzsáló végzős hallgatóknak, hogy kemény munka és meghatározó élmények után e hivatás gyakorlásával gazdagítják a társadalmat. Az aktuális futball-világbajnokság kapcsán az Asklepios Medical School-t a német válogatotthoz hasonlítva kiemelte, hogy e különleges képzést nyújtó intézmény is fiatal, motivált és lelkes gárdával rendelkezik, mely kellő csapatszellemmel az elkövetkező évek alatt az élmezőnybe kerülhet. A rektori biztos ezután méltatta a jelenlévő Dr. Dirk Müller-Wielandot, az Asklepios Campus Hamburg korábbi dékánját, valamint Dr. Jörg Weidenhammer korábbi ügyvezető igazgatót. Mindketten óriási szerepet játszottak az ACH alapításában és felépítésében – emelte ki Dr. Bucsky Péter.

i-PBvjZj7-MEzt követően került sor a Semmelweis Egyetem szenátusának ünnepi ülésére, amelyet Dr. Szél Ágoston rektor nyitott meg. A hallgatók eskütétele után Dr. Hunyady Lászlóval, az Általános Orvostudományi Kar dékánjával sikeres tanulmányaik elismeréséül orvosdoktorrá avatták a jelölteket.

A frissen végzett évfolyam nevében Conrad Leitsmann szólalt fel. Kijelentette, hogy a most végzett hallgatók készen állnak hivatásuk betöltésére és gyakorlására.

Dr. Szél Ágoston, a Semmelweis Egyetem rektora beszédében megköszönte a frissen végzett hallgatók kitartását, valamint tevékeny részvételüket a kétnemzetiségű-kétnyelvű programban, hiszen az ő sikerük az egyedülálló oktatási projekt sikerének legnagyobb fokmérője. Hangsúlyozta: az Európában példa nélkül indult kezdeményezés a hagyomány és innováció egymást kiegészítő dinamikus kettősén alapul. Ez a kettős törekvés alapítása óta áthatja és végigkíséri a Semmelweis Egyetemet, mely legnagyobb sikereit is ennek a szemléletnek köszönheti. Dr. Szél Ágoston rektor szerint ezek közé tartozik a több mint harmincéves német nyelvű képzés is, mely 1983-ban indult. Azóta több mint 5200 német diák iratkozott be az egyetemre, csaknem 1000 német hallgató kapott diplomát. A lendület máig kitart: ebben az évben további 64 végzős német diák vehette át a Semmelweis Egyetem oklevelét, az utánpótlásról pedig az a 853 új német hallgató gondoskodik, aki idén kezdte meg tanulmányait – fejtette ki a rektor.

i-xd9bNxZ-MDr. Szél Ágoston kiemelte: a társadalmak nemzetközivé válása és a globalizációs folyamatok támasztotta új kihívások fényében a hagyományokon alapuló innovatív hozzáállás kiemelt jelentőséget kap. A demográfiai és az ellátórendszerrel kapcsolatos változások, a technológia fejlődése, a páciensek mobilitása nagymértékben átalakította és átalakítja, formálja az egészségügyi rendszer struktúráját, következésképpen az egészségügyi felsőoktatási rendszerrel szemben támasztott követelményeket is. „Az Asklepios Campusszal közös oktatási modell kitűnő példája az újfajta kihívásokhoz alkalmazkodó nemzetközi együttműködésnek, a kölcsönös összefogáson alapuló termékeny kooperációnak” – fogalmazott Dr. Szél Ágoston, aki az egyetem büszkeségének nevezte a hamburgi társkar működését.

Dr. Karádi István, Az ÁOK előző dékánja beszédében hangsúlyozta, hogy a Semmelweis Egyetem általános orvosi diplomájának megszerzése nem kis teljesítmény, hiszen a kar olyan természettudományos alapokon nyugvó képzést nyújt, ami nemzetközi szinten is elismert. Véleménye szerint az itt végzett hallgatók a tudás mellett egy csaknem két és fél évszázados tradícióval gazdagodnak. A nemzetközi viszonylatban is átlag feletti képzési színvonalat a nemzetközi felsőoktatási ranglistákon elért előkelő helyek is tükrözik. Idézte Frank Ulrich Montgomeryt, a Német Szövetségi Orvosi Kamara elnökét, aki a Semmelweis Egyetem által rendezett Nemzetközi Alumni Találkozón elmondta: azok az orvosok, akik Budapesten végezték el a képzésük egészét, vagy egy részét valamennyien probléma nélkül integrálódtak a német orvostársadalomba, ez is bizonyítja, hogy milyen színvonalas a budapesti orvosképzés. Dr. Karádi István hozzátette, hogy a szakvizsga vagy a tudományos fokozat megszerzését követően is szükséges a tudás folyamatos bővítése a folyton megújuló orvostudomány ismereteivel. Az egyetem akkor végezte jól feladatát, ha nem csupán a tudást adta át a diákoknak, hanem a még több tudás megszerzése iránti igényt is sikerült felkeltenie – hangsúlyozta.

A Semmelweis Egyetem Szenátusának ünnepi ülését Dr. Szél Ágoston zárta. Ezt követően az Asklepios Csoport vezetői szólaltak fel.

i-qqcjJV5-MDr. Christoph Jermann, az Asklepios Campus Hamburg ügyvezetője beszédében különösen a végzett hallgatók szorgalmát és kitartását méltatta. Véleménye szerint egy ilyen igényes képzés átlag feletti intellektualitást, befogadóképességet, nyíltságot, rugalmasságot, valamint természetesen hatékony időmenedzsmentet követel meg. A szakmai képzésen felül az ACH hallgatói e kompetenciákról is tanúbizonyságot tettek. Külön érdem, hogy mindezt „nehezített pályán”, a magyar és németországi képzés sajátosságaiba külön-külön beletanulva teljesítették. Az ügyvezető ezen felül arra kérte a frissen avatott doktorokat, hogy tartsák meg emlékezetükben a budapesti és hamburgi alma matert, ahol jövőbeli karrierjük biztos alapjait megszerezték. Dr. Jermann külön köszönetet mondott Dr. Ligeti Erzsébetnek, az SE Külföldi Hallgatók Titkársága német nyelvű képzésekért felelős társigazgatójának, valamint Fonyó Magdolna titkárságvezetőnek és Gimpl Edit ügyvivő szakértőnek, továbbá a hamburgi titkárság részéről Susanne Erhorn és Ann Christin Juretzka asszisztenseknek.

i-bMNRGV3-MDr. Christoph Mahnke, az Asklepios Kliniken Hamburg GmbH ügyvezetője beszédében biztosította a végzett hallgatókat, hogy megszerzett tudásukkal számos szakmai lehetőség áll nyitva előttük, hiszen készségeik, tapasztalataik iránti kereslet hosszú évekig, de talán egész karrierjük során változatlanul fenn fog állni. Dr. Mahnke köszönetet mondott a Semmelweis Egyetemnek a kitűnő partnerségért. „Az elmúlt 12 hónapban a két fél számos alkalommal tárgyalt az együttműködés kiterjesztésének különféle lehetőségeiről, amely során számos jövőbe mutató ötlet született” – mondta az ügyvezető, aki bizakodva néz az új, közös ötleteket megvalósító kölcsönös munka elébe.

A rendezvény végén Dr. Czukor József nagykövet gratulált a frissen végzett hallgatóknak. „Az ACH igazi európai orvosokat nevel, hiszen a magyar-német képzés két ország sajátos gyakorlatába nyújt betekintést, páratlanul széles látókörrel gazdagítva az itt végzetteket” – mutatott rá.

A Semmelweis Egyetem az Asklepios Klinikák Csoporttal, Németország egyik legnagyobb klinikahálózatával 6 éve írta alá azt a kooperációs szerződést, melynek eredményeként létrejött az SE Általános Orvostudományi Kar részeként működő kétnemzetiségű kar Hamburgban. Az Európában egyedülálló oktatási modell lehetőséget nyújt a Semmelweis Egyetem hallgatói számára, hogy a budapesti elméleti képzés után tanulmányaikat a magyar tanterv alapján, a hamburgi campuson folytassák tekintélyes német orvosoktól, egyetemi professzoroktól tanulva. Tanulmányaik végén a diákok a Semmelweis Egyetem Európai Unióban elismert diplomáját és a „dr. med”, hivatásszerű doktorátust jelentő címet kapják meg. Ahhoz azonban, hogy a jelölt a német Dr. med. megfelelőjét is megszerezze, tudományos disszertációt kell még írnia.

Wild Marica, Nemzetközi Kapcsolatok Igazgatósága

“Az oktatás, kutatás, gyógyítás hármasa napi szinten is szoros kapcsolatban van egymással”

$
0
0

RS16655_Kozpont1


Július elsejétől Dr. Tímár József oktatási rektorhelyettes látja el az általános rektorhelyettesi feladatokat is, Dr. Gál János klinikai rektorhelyettesként folytatja a munkát.

szél ágoston_ 20130625-img_8331-szel-agoston-rektor-interjuA rektori feladatkör átvétele utáni első intézkedések között szerepelt a stratégiai döntéshozatali mechanizmus átszervezése – emlékeztetett Dr. Szél Ágoston rektor. Korábban főigazgatói szinten születtek meg a stratégiai döntések, ez a feladat a felsővezetői struktúra-átalakítás során a rektori-rektorhelyettesi felelősség körébe került át, míg a főigazgatói szerep elsősorban a végrehajtásra, a megvalósításra irányul.

A feladatátcsoportosítás igen jelentős mértékben kiterjesztette a rektorhelyettesek felelősségi körét és leterheltségét. Két év elteltével szükségessé vált a rektorhelyettesi szerepek finomhangolása. A klinikai rektorhelyettesre egy sor komplex és új nemzetközi és egyetemközi feladat vár (együttműködés a NATO-val, a Nemzeti Közszolgálati Egyetemmel, stb.). A hallgatókkal kapcsolatos megnövekedett feladatok (pl. új Tanulmányi és Vizsgaszabályzat, Felülbírálati Bizottság, stb.) ugyanakkor az oktatási kérdésekben eljáró rektorhelyettes felelősségi körének növelését tette szükségessé.

RS17933_dl_FCDDbdBC_20120110-IMG_5814-scrDr. Tímár József az új feladat kapcsán kiemelte: sokat tanult oktatási rektorhelyettesként az egy év alatt, és jól látja azt is, hogy a közös munka nem szorítkozhat egy adott részterület felügyeletére. Minden terület, vagyis az oktatás, a kutatás, a gyógyítás, akár napi szinten is igen szoros kapcsolatban van egymással. Mint elmondta, belelátott abba is, hogy mennyire bonyolult a csapatmunka megszervezése, ami ugyanakkor a kulcsa annak, hogy a rektorhelyettesek a leghatékonyabban tudják segíteni a rektor munkáját. „A rektorhelyettesi feladatokkal kapcsolatos súlypontáthelyezés egyik célja a terhek egyenletesebb eloszlása, és számomra azt is jelenti, hogy minden terület munkájában még jobban részt kell vennem ezt követően” – tette hozzá Dr. Tímár József.

A rektorhelyettes meglátása szerint az egyik legaktuálisabb kérdés a Testnevelési és Sporttudományi Kar leválása, mely a rektorhelyettesek számára is sürgős feladatokat jelent. A leválás lebonyolítása mellett a kialakult új helyzet értékelése is fontos feladat. Az már most látszik, hogy oktatási területen szükség lesz a tanárképzés feladatának újragondolására; ehhez már elkezdődött a potenciális partnerintézmények, együttműködési lehetőségek feltérképezése – emelte ki a rektorhelyettes.

Az elmúlt egy év egyik eredményeként említette Dr. Tímár József az egységes Tanulmányi és Vizsgaszabályzattal (TVSZ) kapcsolatos tárgyalásokat. Mint emlékeztetett: a korábban vitákat kiváltó augusztusi vizsgaidőszakkal összefüggésben május végén a Szenátus elfogadott egy olyan megoldást, mely a hallgatóknak és az oktatóknak is megfelelő. Eszerint a jelenleg képzésben lévő hallgatóknak egyfajta méltányossági vizsga keretében lesz lehetőségük arra, hogy a vizsgaidőszakon kívül is (augusztus utolsó hetében) számot adhassanak a tudásukról. A másik lehetőség – ami érvényes a képzésben lévő és az új hallgatókra egyaránt –, egy CV kurzus felvétele azonnali vizsgázási lehetőséggel, ugyanebben a periódusban – magyarázta Dr. Tímár József, hozzátéve, hogy az első évet követően kiértékelik majd a tapasztalatokat. Az új TVSZ felmenő rendszerben akár már a következő tanévben életbe léphet. Az általános és oktatási rektorhelyettes fontos lépésnek nevezte, hogy a szabályzatról majd hivatalos fordítás készül a külföldi hallgatók számára.

Dr. Tímár József ezen túlmenően is régi feladatnak nevezte az idegen nyelvű képzés jelentőségének intézményesítését. „Az egyetem nappali tagozatos hallgatóinak több mint egy harmadát teszik ki a külföldi hallgatók, az ő érdekképviseletüket számarányukhoz képest erősíteni kell” – jelentette ki. Az idegen nyelvű képzés további bővítésének egyébként csak az infrastrukturális feltételek szűkössége szab gátat, mivel mind a német, mind az angol programra hasonló mértékű a túljelentkezés, mint a magyar képzésre. A megoldás a campusfejlesztés lenne, amivel kapcsolatban készülnek stratégiai tervek – mondta a rektorhelyettes.

Dr. Tímár József fontosnak tartja a térítési és juttatási rend módosítását is, mellyel egységessé válik a karokon a különböző juttatások, illetve a kollégiumi elhelyezés elbírálása.

A jövőbeli feladatok között említette Dr. Tímár József a nemzeti felsőoktatási törvényben is szereplő, felvételit követő munkaalkalmassági vizsga kérdését. A rektorhelyettes úgy fogalmazott: a hallgatók és az egyetem közös érdeke, hogy a felvett hallgató alkalmas legyen a tanulmányi követelmények teljesítésére, és később a munkavégzésre.

Ügyvivő szakértő (szakmai szakértő) – Egészségügyi Menedzserképző Központ – Benyújtási határidő: 2014. július 30.

Új fogászati centrum a fogyatékkal élők ellátására a Semmelweis Egyetemen

$
0
0

RS20738_KA-20140716-IMG_6586-scr


RS20755_KA-20140716-IMG_6500-scrJelentősen javítja a fogyatékkal élő gyerekek és felnőttek fogászati ellátását a Fogorvostudományi Kar Arc- Állcsont- Szájsebészeti és Fogászati Klinikáján kialakított új centrum. Az ünnepélyes átadón Dr. Zombor Gábor egészségügyért felelős államtitkár elmondta: az új centrum átadása annak is köszönhető, hogy az elmúlt években intenzív egyeztetés indult meg a szakma és a kormányzat között. Így megteremtődtek azok a feltételek, amelyek alapján az olyan különleges igényű betegek számára is képesek fogászati kezelést biztosítani, mint amilyenek az autisták és a szellemi fogyatékossággal élők. Az ország hat egészségügyi intézményében van ilyen speciális, altatásra is lehetőséget nyújtó központ; ezek évente 300 millió forint állami forrásból működnek – tette hozzá az államtitkár.

Dr. Molnár Mária Judit, a Semmelweis Egyetem rektorhelyettese a megnyitón hangsúlyozta: emberi méltósággal mindannyian rendelkezünk, amely kötelez minket arra, hogy ezt a személyes méltóságot minden embertársunkban felismerjük és tiszteljük. Kiemelten fontos, hogy senki ne érezhesse azt, hogy adottságai, testi-lelki tulajdonságai miatt elesik egy szolgáltatástól, kevesebb figyelmet kap. A Semmelweis Egyetem a fogyatékkal élők fogászati kezeléséhez speciális körülményeket alakított ki – emelte ki a rektorhelyettes, hangsúlyozva, hogy a fogyatékkal élőket ugyanolyan színvonalú ellátás illeti meg, mint bárki mást, nem megengedhető, hogy esetleg csak fogeltávolításra szorítkozzon náluk a kezelés.

RS20754_KA-20140716-IMG_6503-scrAz értelmi fogyatékkal élők fogászati kezelése speciális körülményeket igényel, hiszen a fogpótlások, a fogmegtartó és egyéb beavatkozások szinte kizárólag csak narkózisban végezhetők, a megszokott fogorvosi ellátó helyeken pedig nincs lehetőség az altatásra. Gyakran még egy egyszerű fogkőeltávolítás sem oldható meg altatás nélkül, hiszen az értelmi fogyatékkal élő betegek többsége állapotánál fogva klinikai környezetben nem együttműködő. Ezért van szükség olyan komplex centrumokra, ahol egyszerre rendelkezésre áll mind az altatáshoz, mind pedig a fogorvosi ellátáshoz szükséges infrastrukturális háttér.

RS20756_KA-20140716-IMG_6495-scrDr. Hermann Péter, a Fogorvostudományi Kar dékánja, a most átadott projekt koordinátora kiemelte: országos szinten 200 millió forintból valósult meg a hat központ létrehozása. A dékán – aki a szakmai kollégium munkacsoportjának tagjaként tevékeny részt vállalt a szakmai és finanszírozási feltételek kidolgozásában – úgy fogalmazott: erkölcsi kötelesség volt a centrumok létrehozása. „Hiú ábránd lenne azt állítani, hogy sérült embertársainknak ezután a többiekkel azonos lehetőségeik lesznek a fogászati kezelések vonatkozásban, de legalább egy keveset törlesztettünk az adósságunkból” – fogalmazott. A páciensek teljes körű fogászati ellátására most már megvan a lehetőség, a feltételek adottak ehhez, ugyanakkor látni kell, hogy a fogyatékkal élőknél minden egyes orvos-beteg találkozásnak altatással kell járnia, így az alapbetegség is befolyásolja, hogy milyen kezelési tervet lehet felállítani.

RS20750_KA-20140716-IMG_6523-scrDr. Barabás József, az Arc- Állcsont- Szájsebészeti és Fogászati Klinika igazgatója elmondta: évente több mint 44 ezer beteget látnak el a klinikán, 1400 nagy maxillo-faciális sebészeti műtétet végeznek. Csak az elmúlt évben 252 fogyatékkal élő beteget láttak el, ez a fekvőosztályos betegforgalomnak csaknem a 20 százaléka. Eddig az ő műtéteiket is a klasszikus értelemben vett fogászati székben végezték, a többi beteg ellátásával párhuzamosan, a várakozás is ugyanúgy történt, nem tudták a szükséges különleges bánásmódot biztosítani. Nagyon fontos volt, hogy kialakuljanak a fogyatékkal élők ellátásához méltó körülmények, a rendelő létrejöttével pedig a preventív ellátásra is lehetőség van – hangsúlyozta az igazgató.

RS20735_KA-20140716-IMG_6602-scrA felnőtt fogyatékkal élő betegek fogászati ellátásának problémája nagymértékben enyhül Budapesten a most átadott centrummal. A gyermekeket a Bethesda Gyermekkórházban és a Heim Pál Kórházban is tudják fogadni, hiszen ott is rendelkezésre áll ilyen komplex módon kialakított központ. A Semmelweis Egyetemen a tágabb régió betegeit látják el, évente körülbelül 500 beavatkozást tudnak így elvégezni. A speciálisan felszerelt ellátóhely egyedülálló szaktudással rendelkező szakembergárdával működik.

A centrum döntően kormányzati támogatásból valósult meg, és a rendelő kialakításán túl a szükséges jogszabályi változtatások is megtörténtek ugyanúgy, ahogy a kormányzat rendeletben biztosította az ellátáshoz nélkülözhetetlen finanszírozási hátteret is. Ezzel a Semmelweis Egyetemen kialakított centrum kapcsolódik immár ahhoz az országos programhoz, mely 3 vidéki (Pécs, Szeged, Debrecen) és 2 budapesti központban működik már.

Dobozi Pálma
Fotók: Kovács Attila, Semmelweis Egyetem

Tájékoztató – az Egyetem valamennyi szervezeti egységének részére – a szélsőséges hőmérsékleti viszonyokról

$
0
0

Ezúton tájékoztatom a szervezeti egységek vezetőit, a Budapest Főváros Kormányhivatala Népegészségügyi Szakigazgatási Szerve által elrendelt másodfokú hőségriasztásáról 2014. július 18. péntek 0:00 órától 2014. július 20. vasárnap 24:00 óráig terjedő időszakra.

Bővebb információ az alábbi linkre kattintva olvasható.


Képzett gyermek-újraélesztők a Bókay Gyermekklinikán

$
0
0

RS20336_KA-20140708-IMG_1217-scr


Kétnapos emeltszintű újraélesztő tanfolyamon vehettek részt az I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika orvosai, hogy minden ügyeletben elérhető legyen olyan szakember, aki friss ismeretekkel rendelkezik az újraélesztés elméletében és gyakorlatában. A Magyar Resuscitatios Társaság képzése során begyakorolták az alap- és emeltszintű újraélesztést, elsajátították a kritikus állapotú újszülött, csecsemő és gyermek állapotfelmérésének lépéseit, valamint a beavatkozás lehetőségeit, de újfajta kommunikációs technikákat is kipróbálhattak.

RS20339_KA-20140708-IMG_1222-scrA Magyar Resuscitatios Társaság EPLS kurzusát (European Paediatric Life Support Provider Course) a Bókay Gyermekklinika 13 munkatársa, főként fiatal szakorvosjelöltek végezték el. A tanfolyam zárásaként mindannyian sikeres vizsgát tettek, mely elméleti tesztből és szituációs gyakorlatból állt, az így megszerzett nemzetközi oklevél pedig hivatalosan öt évre ad gyermek-újraélesztési szakképesítést. Ezt követően a tanfolyamot és a vizsgákat érdemes ismét teljesítenie annak, aki nem a sürgősségi ellátásban dolgozik, mert gyermekeknél olyannyira ritkán van szükség újraélesztésre, hogy a gyakorlati ismeretek nem válnak rutinná.

A gyakorlatorientált tanfolyam készségszintűvé tette, elmélyítette az alap- és emeltszintű újraélesztés gyakorlati lépéseit, az észlelést és a megfelelő reagálást. A szituációs gyakorlatok során egyebek mellett a kiszáradás, légúti zavar vagy trauma okozta légzésleállás esetén elengedhetetlen sürgősségi szemléletű betegvizsgálatot, illetve az ezt követő újraélesztés gyakorlati elemeit sajátíthatták el a jelenlévők. A képzés ahhoz is segítséget nyújtott, hogy a sürgősségi ellátásra csapatként gondolhassanak a résztvevők és így, egy jól begyakorolt eljárásnak köszönhetően mindenki tudja, hol a helye az újraélesztés folyamatában.

Míg az alapszintű újraélesztést, vagyis a légutak biztosítását és a befúvásos légzéstámogatást, illetve a mellkaskompressziót felszerelés nélkül, akár az utcán el lehet kezdeni, az emeltszintű újraélesztést végző csapat feladata ennél jóval összetettebb. Amennyiben ugyanis az alapszintű újraélesztés nem elegendő, a definitív, vagyis emeltszintű ellátás nyújthat segítséget, melynek lépéseit szintén begyakorolták a résztvevők. A légút biztosítása és a légzés, illetve a keringés támogatása mellett így az intravénás gyógyszeres ellátást, az intubálást és a defibrillátor használatát is elsajátították.

RS20337_KA-20140708-IMG_1219-scr

A képzésen résztvevők emellett azt is megtanulták, hogyan előzhetnek meg olyan kritikus helyzeteket, melyek végül a légzés, majd a keringés leállásához vezethetnek. Gyermekkorban rendkívül ritka a hirtelen szívleállás, a légzésleállást általában egy oxigénhiányos állapot előzi meg, így adott esetben ennek időben történő felismerése is elegendő a tragédia elkerüléséhez.

A tanfolyam költségeit a Bókay Gyermekklinikáért Alapítvány finanszírozta a klinika munkatársai számára.

Mozer Mária

Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem

ATOMS férfi inkontinencia szalag implantáció az Urológiai Klinikán – elsőként Magyarországon

$
0
0

RS12728_KA-20120904-IMG_0297-scr


Új képATOMS-szalag implantációt végeztek az Urológiai Klinikán Dr. Wilhelm Bauer, az osztrák Göttlicher Heiland Kórház urológusának közreműködésével.

A műtét lényege egy olyan szabályozható feszességű szalag beültetése, melynek rögzítése az obturator csatornán át, a foramen obturatorium, vagyis a szemérem- és az ülőcsont közötti nyílás csontpereme körül történik. A szalag feszessége a herezacskóba ültetett porton keresztül a szalag belsejébe juttatott folyadékkal bármikor állítható. Ez az új eljárás a szalag folyadékszintjének szabályozásával a húgycső megfelelő alátámasztását, az akaratlagos vizelés fenntartása mellett a vizeletcsepegés megszüntetését biztosítja.

Dr. Majoros Attila

Egyetemi docens álláshelyek – Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kar – Benyújtási Határidő: 2014. szeptember 8.

Gazdasági vezető – Transzplantációs és Sebészeti Klinika – Benyújtási határidő: 2014. augusztus 19.

Dr. Béni Szabolcs: „dinamikus egyensúlyra kell törekednünk”

$
0
0

RS20388_KA-20140710-IMG_2367-beni-szabolcs-scr


A Farmakognóziai Intézet új igazgatója fiatal kora ellenére ragaszkodik az intézet százéves hagyományaihoz, ám konkrét tervei között számos újítás is szerepel. Dr. Béni Szabolcs azt mondja, a kinevezés csak erősíti eddigi prioritásait: az oktatás és kutatás egységének megteremtését, illetve azok minél magasabb szintre emelését.

RS20388_KA-20140710-IMG_2367-beni-szabolcs-scr„Igazgatói kinevezésem előtt néhány nappal ünnepelte a Farmakognóziai Intézet százéves jubileumát, tehát egy nagy múltú, számos értékkel bíró intézmény vezetői feladatait vehettem át. Jó néhány olyan tradicionális kutatólaborunk, műszerünk és vizsgálómódszerünk van, amiket mindenképp meg kell őrizni. Unikális egyebek mellett a növényi biotechnológia laborunk is” – hangsúlyozza Dr. Béni Szabolcs. Egyúttal arról is tájékoztat, mi szorul változtatásra: intézetünk korfája homokóraszerű, sajnos hiányzik a derékhad. Ennek megoldásához elsősorban idő kell, de szükségünk van arra is, hogy megteremtsük az idősebb korosztály kapcsolatrendszere, oktatási tapasztalata és tudományos munkája, illetve a fiatalok dinamikája közti egyensúlyt – fogalmaz. Dr. Béni Szabolcs szerint sok gyógyszerészhallgató érdeklődik a tárgy iránt, vállalja a diákkörös munkát, ám a diploma megszerzése után már kevesebben választják itt a doktoranduszképzést. „Célunk tehát, hogy az intézetet vonzóvá tegyük, hiszen azokra a fiatalokra építhetjük a jövőt, akik nálunk sajátítják el a tudományos oktató- és kutatómunkát” – mondja.

Az új igazgató első teendői legfőképpen szervezési feladatok, hivatalba lépése óta ugyanis átalakítási munkálatok zajlanak az intézetben. Terve, hogy vezetői feladatai mellett folytatja oktatási és tudományos tevékenységét, de a Farmakognóziai Intézet oktatói munkájába is bekapcsolódik. A korábbi években az elsős gyógyszerészek ELTE-n folyó magyar, angol és német nyelvű kémia oktatásában vett részt laborvezetőként és előadóként, ezt ezentúl is vállalja. „Az elsőéves általános kémia a gyógyszerészi tanulmányok egészére kiható kulcsfontosságú tárgy: itt dől el, hogy ki rendelkezik elegendő alapismerettel, és kinek nem megfelelő a felkészültsége” – mutat rá.

RS20379_KA-20140710-IMG_2425-beni-szabolcs-scrDr. Béni Szabolcs kutatói tevékenységét egyelőre két helyszínen látja majd el, hiszen aktuális pályázatát még a Gyógyszerészi Kémiai Intézetben nyújtotta be, így PhD-hallgatóival továbbra is ott végzi az anyatej oligoszacharidok analitikai jellemzését, de a diákkörös hallgatók munkáját már a Farmakognóziai Intézetben irányítja. „A farmakognózia a fűben, fában orvosság ősi elv alapján lehetővé teszi a természetes eredetű, így általában kevesebb mellékhatást kiváltó hatóanyagok megtalálását, majd esetleges félszintetikus átalakítását, vagyis az egyik legkecsegtetőbb originális gyógyszerkutatást. Emellett kicsiben a patikai gyógyszerész-beteg kapcsolatokban a népgyógyászati eredetű, kevés kockázattal járó gyógynövények személyre szabott alkalmazását is elősegíti” – emeli ki.

Dr. Béni Szabolcs igazgatói kinevezését rendkívül fiatalon vehette át. Úgy véli, a sikerhez a szerencse nélkülözhetetlen ugyanúgy, ahogy a kutatásban is nagy szerepet játszik. „Sokat számít, hogy már harmadéves hallgatóként bekapcsolódhattam a tudományos munkába, Dr. Noszál Bélának, egykori témavezetőmnek köszönhetően pedig évekig az Egyesült Államok egyik legkiválóbb bioanalitikai laboratóriumában kutathattam. Ez nem csak tapasztalati és tudománymetriai mutatók terén jelentett nagy előrelépést, a világlátásomon is változtatott, sőt ahhoz is hozzásegített, RS20380_KA-20140710-IMG_2418-beni-szabolcs-scrhogy hazatérve önálló kutatócsoportot alakíthattam” – idézi fel a kezdeteket, hozzátéve, hogy az eredményességhez elengedhetetlen a gyógyszerészi precizitás és az alapos munka, amit szintén oktatóinak köszönhetően sajátított el. A banalitásban nem hiszek, a tudományos munka és a kapcsolatok építése nélkül ugyanis a szerencsés véletlenek sem jönnek csak úgy szembe – vallja Dr. Béni Szabolcs.

Mozer Mária

Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem

 

Új kezelőegységek a Fogászati és Szájsebészeti Oktató Intézet sürgősségi osztályán

$
0
0

RS20998_KA-20140722-IMG_7675-fogaszati-kezelo-scr


RS20993_KA-20140722-IMG_7686-fogaszati-kezelo-scrTeljes körű fogászati alap- és szakellátásra alkalmas fogászati kezelőegységeket adtak át a Fogászati és Szájsebészeti Oktató Intézet Betegfelvételi és sürgősségi osztályán.A bővülés után már 29 fogászati egység, két műszakban tudja ellátni az intézetbe érkező betegeket.

Az intézmény alapellátási területéhez a VIII. kerület tartozik, emellett azonban szélesebb körben – további budapesti kerületek és pest megyei települések betegei részére – szakellátást is biztosít többek között a szájsebészet, a fogszabályozás, a gyermekfogászat, a fogászati radiológia és a paradontológia területén. „Kimutathatóan emelkedik a beteglétszámunk. A betegfelvételi és sürgősségi osztályon pedig mindenki keresztül megy. Valaki rögtön ellátást kap, vagy az intézményen belül szakorvoshoz irányítják tovább. Az eddigi szűkebb kapacitást ezért kellett bővíteni” – indokolta Dr. Kivovics Péter egyetemi docens, hogy miért vált szükségessé a sürgősségi ellátás kezelőegységeinek bővítése. Az intézet igazgatója úgy véli, hogy ezzel a fejlesztéssel már hatékonyabban fog működni a betegfelvételi osztály.

RS20994_KA-20140722-IMG_7683-fogaszati-kezelo-scr

 A megnövekedett beteglétszámnak, valamint a fejlesztésnek köszönhetően a fogorvostanhallgatók is állandó lehetőséget kapnak arra, hogy változatos eseteken keresztül elsajátítsák a betegellátás gyakorlatát.

A több milliós beruházást a Fogorvostudományi Kar támogatásával a Fogászati és Szájsebészeti Oktató Intézet valósította meg.

Kántor Éva

Fotó: Kovács Attila, Semmelweis Egyetem

Angol nyelvtanár – Semmelweis Egyetem Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium – Benyújtási határidő: 2014. augusztus 5.


Szakápoló – Szakápoló – Benyújtási határidő: 2014. augusztus 5

Szakápoló – II. Sz. Belgyógyászati Klinika – Benyújtási határidő: 2014. augusztus 5.

Szakápoló (2 fő) – II. Sz. Belgyógyászati Klinika – Benyújtási határidő: 2014. augusztus 5.

Szakápoló (3 fő) – II. Sz. Belgyógyászati Klinika – Benyújtási határidő: 2014. augusztus 5.

Tanár – Semmelweis Egyetem Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium – Benyújtási határidő: 2014. augusztus 5.

Viewing all 7219 articles
Browse latest View live